Wyróżniamy cztery rodzaje kuwet. są to:

– zakryte (występują również z daszkiem pełnym lub półotwartym),
– otwarte,
– samoczyszczące,
– z podwójnymi dnem.
Te kocie toalety różnią się tym, gdyż dla wzoru kociej toalety zadaszonej, ograniczone jest wyrzucanie się się żwirku, a przez zastosowane w niej specjalnego filtru nie rozprzestrzenia się niemiły zapach. Zarezerwowane one są dla kociaków, jakie lubią kopać, ale uważaj – nie każde koty są w stanie godzić się na nie, choć większość akceptuje, ale są wyjątki, jakie za nic nie piszą się na to.
Ale w kwestii kuwety otwartej (klasycznej), która bywa głównie wykonana z tworzywa sztucznego, jest ona przeznaczona dla wszystkich kotów. Powinno się zapamiętać o właściwym rozmiarze. Wybrane z nich są wyposażone w ramkę, by łatwiej podtrzymać higienę.

Kocia toaleta samoczyszcząca, idealny wybór dla osoby, która naprawdę nie lubią wywiązywać się z tej czynności. Jest to dodatek, który jest wyposażony w czujnik ruchu. Po cyklu, który został przez nas zaprogramowany, bądź po cykliczności, kocia toaleta automatycznie uruchamia narzędzie, które zbiera zanieczyszczenia do kontenera, lub do kanału ściekowego. W wyglądzie bardzo różni się od innych kuwet.

Kocia toaleta z podwójnym dnem, jest ona złożona z dwóch części, jedna jest sitkiem z otworami (wielkość zależna jest od zestawu). Przez tą część płynne zanieczyszczenie spada w dół. Tenże typ kociej toalety jest dostępny w dwóch podgatunkach – w jakich można wysypać żwirek oraz w jakich nie można. Jest to najlepsza opcja dla takich osób, które bezustannie sprzątają kocią toaletę.

Wymiary kocich toalet
Wymieniamy trzy rozmiary kuwet, aczkolwiek są to rozmiary dla kotów które:

– skończyły już 84 dzień życia,
– nie nie skończyły jeszcze 84 dnia tygodnia życia,
– są już dojrzałe.
Kocia toaleta dla malutkich kotów nie powinna być za wysoka, jako może sprawiać kłopot przy wejściu. o ile kotek już skończy 12 tydzień życia, można uzyskać nową i o większych rozmiarach kocią toaletę, po to, byleby wsypać odpowiednią ilość żwirku. Od kiedy kot już będzie dorosły, trzeba będzie wtedy dopasować rozmiar pod jego wielkość.
Najlepiej wybrać rozmiar o model większy i mieć pewność, że będzie ona odpowiednia dla kotka. Jeśli kotek ma problemy ze stawami, to nie wybieraj mu kuwet z wielkimi progami. Jeśli kot uwielbia kopać i zagrzebywać brudy w żwirku, to najlepszy jest wyżej podany gatunek zadaszony, aczkolwiek było u góry napisane – powinno się uważać, ponieważ wybrane kotki nie akceptują takich kocich toalet, większość akceptuje, ale zdarzają się wyjątki.
Jeśli nie podoba Ci się to, iż kocia toaleta jest dostrzegalna w Twoim pokoju, to możesz zdecydować się na zakup mebla, w którym można wstawić w środek kocią toaletę, gdy nastąpi pewny przypadek, albowiem ograniczy Cię mała przestrzeń, to możesz się zdecydować na kuwetę narożną, jaką można ustawić w kącie. Dostępne są w asortymencie kocie toalety narożne z zadaszeniem, jak i również bez daszka.
Powinno się również kupić dodatki, jakie uproszczą {sprzątanie|oczyszczanie odchodów podobnie jak i obsługę, utrudniają roznoszenie żwirku poza kocią toaletę i neutralizują bardzo nieprzyjemne zapachy.
kuweta dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Kuwety-i-zwirki_Kuwety-32975.html